Wieżowiec Lotos

przez | 21 listopada 2015

Przy ulicy Grabiszewskiej 9 we Wrocławiu mieści się budynek Lotos. Jest to mieszkalno-usługowy wieżowiec. Potocznie nazywa się go Domem Singla oraz Hotelem Samotnych.
Budynek powstawałam w latach 1971 do 1972. Był to ostatni etap budowy Osiedla PKWN. Miał on górować na całym osiedlem ze względu na jego wysokość wynoszącą 52 metry.
Dwie dolne kondygnacje budynku zagospodarowane są przez firmy usługowo-handlowe. W czasach świetności budynku, można było się w nim udać do kawiarni „Lotos”. To właśnie od niej budynek wziął swoją nazwę. Obecnie znaleźć w nim można biuro podróży, sklep z używaną odzieżą i tego typu punkty.
Pomysł projektantów zakładał powstanie budynku z mieszkaniami o niewielkich powierzchniach, które bez problemu mogły zostać zaadoptowane na hotel. Pomysł ten nigdy jednak nie został wykonany. Innym pomysł architektów zakładał powstanie kawiarni i tarasu widokowego, umieszczonego na dachu budynku.
Aktualnie wieżowiec mieści 196 mieszkań, z czego zdecydowana większość, bo 182 mieszkania są typu M1. Pozostałe czternaście to mieszkania M2.