Sky Tower

przez | 21 listopada 2015

Sky Tower ma być kompleksem mieszkaniowo – handlowo – usługowo – rekreacyjnym, mieszczącym się we Wrocławiu. Całość na być złożona z pięciu budynków, które będą ze sobą połączone. Kiedyś na miejscu obecnej budowy, był budynek Poltegoru.
Początkowy pomysł zakładał zbudowanie olbrzymiej wieży mierzącej 258 metrów wysokości, w tym iglica o długości 37 metrów. Miał to być najwyższy budynek w Polsce: najwyższy obiekt mieszkalny i z najwyżej położonym dachem, a także jednym z najwyższych budynków znajdujących się w Europie. W październiku właściciel budynku, Leszek Czarnecki, ogłosił, że budynek zostanie zmniejszony do 207 metrów, jednak ostateczna decyzja ma zapaść dopiero w pod koniec marca 2010 roku.
Budowa rozpoczęła się w grudniu 2007 roku, a pierwotny plan zakład oddanie budynku do użytku w pierwszym kwartale 2011 roku. W listopadzie 2008 roku, w momencie pojawienia się kryzysu ekonomicznego, budowę wstrzymano, a ponowne jej wznowienie miało miejsce dopiero w czerwcu 2009 roku.
Budynek wzbudza wiele kontrowersji mieszkańców okolicy, który skarżą się na brak współgrania bryły i wyglądu budynki z otoczeniem. Również sam projekt wzbudzał bardzo wiele emocji negatywnych, co spowodowało całkowitą zmianę projektu budynku. Inna sprawą mogą być problemy z oświetleniem światłem dziennym otoczenia, na które będzie rzucany cień najwyższej wieży.