Warsaw Trade Tower

przez | 21 listopada 2015

Warsaw Trade Tower jest jednym z dwóch w Polsce budynków, których wysokość przekracza 200 metrów. Drugim takim obiektem jest Pałac Kultury i Nauki.
Budynek ten został zbudowany w latach 1997-1999 przez japońskiego producenta, Daewoo. W 2002 roku obiekt został sprzedany amerykańskiej firmie Apollo0Rida. Wysokość wieżowca wynosi 208 metrów, a znajdują się w nim 43 kondygnacje. Okazał się on olbrzymim sukcesem, zarówno konstrukcyjnym, jak i architektonicznym. Niestety, mniejsze powodzenie miał wśród najemców biur. Poza biurami, w budynku znaleźć można centrum handlowe, które zajmuje dwie pierwsze kondygnacje. Poniżej poziomu znajdują się parkingi zbudowane na trzech kondygnacjach. Mieszczą one 300 samochodów.
Wieża Warsaw Trade została zbudowana na 11 metrowym fundamencie, a jest on oparty na 156 palach. Głównym elementem całego budynku, jest trzon wykonany z żelbetonu. Zawiera on w swoim wnętrzu szybkie windy, których prędkość osiąga 25 km/h. znajdują się w nim również wszystkie niezbędne instalacje, dzięki którym budynek jest jednym z najnowocześniejszych w polskiej stolicy.
W przypadku porównania wysokości Warsaw Trade Tower oraz Pałacu Kultury i Nauki bez ich iglic, wówczas okazuje się, że Warsaw Trade Tower jest wyższa od niego o 3 metry. W przypadku mierzenia z iglicami, różnica wynosi 23 metry na korzyść Pałacu Kultury.