Pałac Kultury i Nauki

przez | 21 listopada 2015

Najwyższym budynkiem znajdującym się w Polsce, jest Pałac Kultury i Nauki, znany wcześniej jako Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Znajduje się on w Warszawie na placu Defilad. Właścicielem obiektu jest miasto stołeczne Warszawa.
Do użytku został on oddany po trzech latach budowy, jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Autorem projektu budynku jest radziecki architekt, Lew Rudniew. Podczas projektowania obiektu, był on zainspirowany budowlami znajdującymi się w Moskwie oraz Chicago.
W najwyższym budynku Polski, którego wysokość wynosi 230 metrów (z iglicą) znajdują się 42 piętra. Wykorzystane są one przez wiele firm i instytucji użyteczności publicznej. Wśród nich wymienić można kina, teatry, księgarnie, wyższe uczelnie na przykład Collegium Civitas. Znajduje się tu również siedziba władz Polskiej Akademii Nauk oraz inne instytucje naukowe.
Na ternie Pałacu Kultury miejsce mają również różnego typu wystawy oraz targi. W Sali konferencyjno-widowiskowej zmieścić można 3 tysiące ludzi. Sala ta znana jest pod nazwą Sala Kongresowa. Odwiedzić tu można również muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN czy Pałac Młodzieży wyposażony w basen.
Wchodząc do budynku wejściem głównym, można podziwiać dwie rzeźby: Adama Mickiewicza, której autorem jest Stanisław Horno-Popławski, oraz Mikołaja Kopernika, którą wyrzeźbiła Ludwika Nitschowa.