Metro

przez | 21 listopada 2015

Warszawskie metro jest młodym i jedynym w Polsce system kolei podziemnej. Jego budowę rozpoczęto już w 1925 roku, jednak została ona przerwa z powodu wybuchu II wojny światowej. Dzisiejsza linia metra była projektowana już we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku. Dopiero w 1982 roku Rada Ministrów podjęła decyzję, która zezwoliła na budowę linii w Warszawie. budowę rozpoczęto 15 kwietnia 1983 roku, kiedy to został wbity pierwszy pal stalowy.
Aktualnie metro warszawskie jest jedną linią, która przebiega przez Ursynów, Mokotów, Śródmieście, Żoliborz oraz Bielany. Jej długość wynosi 23,1 kilometra i posiada 21 stacji. Linia ta łączy dzielnice lewobrzeżnej strony Warszawy z centrum miasta. 38 minut i 20 sekund to czas, jakiego potrzeba na przejechanie całej linii. Kursy pociągów zaczynają się o godzinie 5 rano, natomiast kończą się o północy. W weekendy czas pracy metra wydłużony jest do godziny trzeciej w nocy. Dziennie metro przewozi około 500 tysięcy pasażerów.
Budowa linii metra została zakończona 25 października 2008 roku, kiedy to zostały oddane do użytku trzy ostatnie stacje: Stare Bielany, Wawrzyszew oraz Młociny. Planowane jest dodanie dwóch dodatkowych stacji w centrum miasta. Ma się to stać na przełomie 2010 i 2011 roku.
Każda stacja metra warszawskiego jest wyposażona w windy i pochylnie, które umożliwiają bezproblemowe korzystanie z linii przez osoby niepełnosprawne.