Poznań

przez | 21 listopada 2015

Poznań to miasto nad rzeką Wartą w Polsce, z liczbą ludności wynoszącą 556.022 mieszkańców w czerwcu 2009. Jest jednym z najstarszych miast Polski, i był jednym z najważniejszych ośrodków od początku państwa polskiego, którego pierwszego władcę pochowano w katedrze w Poznaniu.
Poznań jest obecnie piątym co do wielkości miastem w Polsce. Jest historyczną stolicą Wielkopolski.
Poznań jest ważnym ośrodkiem handlu, przemysłu, edukacji, a także gospodarzem regularnych międzynarodowych targów . Było to miejsce organizacji Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w grudniu 2008 roku. Poznań to miasto kandydujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.
Poznań ma wiele historycznych budynków i zabytków, głównie skoncentrowanych wokół Starego Miasta oraz innych części centrum miasta. Wiele z nich znajduje się na Trakcie Królewsko-Cesarskim – co jest turystycznym spacerem prowadzącym przez najważniejsze części miasta, w których pokazano jego historię, kulturę i tożsamość.
Być może najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Poznaniu jest coroczny festiwal Teatru Malta , która odbywa się w wielu miejscach miasta, zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca.Obejmuje on także kino, muzykę, teatr i imprezy taneczne.
Klasyczne imprezy muzyczne obejmują Konkurs Skrzypcowy Henryka Wieniawskiego (odbywa się co 5 lat) i koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry Filharmonicznej każdego miesiąca, w Auli Uniwersytetu.
Poznań był gospodarzem w 2009 r. Europejskiego Spotkania Młodzieży Christian Taizé .