Paryż

przez | 21 listopada 2015

Paryż jest stolicą i największym miastem Francji. Leży nad rzeką Sekwaną, w północnej Francji, w samym sercu regionu Île-de-France Paryża, w swoich granicach administracyjnych istnieje bez większych zmian od 1860 roku, ma około 2.203.817 mieszkańców, ale urbaine aire Paris (obszar metropolitalny) zamieszkuje 11.769.433 ludzi, co czyni go jednym z najbardziej zaludnionych obszarów metropolitalnych w Europie.
Z powodu odpowiednich rozwiązań przez ponad dwa tysiąclecia, Paryż jest dzisiaj jednym z wiodących na świecie ośrodków biznesu i kultury, a jego wpływy w polityce, edukacji, rozrywce, mediach, modzie, nauce i sztuce przyczyniają się do jego status jako jednego z głównych światowych miast.
Paryż i Region Paryski, produkuje PKB rzędu € 552,7 miliardów, czyli produkuje więcej niż jedną czwartą produktu krajowego brutto (PKB) Francji. Zgodnie z danymi z 2007 roku, szacuje się, że aglomeracja paryska jest największym miastem gospodarczym Europy i szóstym co do wielkości na świecie.
W Paryżu znajduje się wiele organizacji międzynarodowych, takich jak UNESCO, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Współpracy i Rozwoju (OECD), Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) i nieformalny Klub Paryski. Według najnowszych badań z Economist Intelligence Unit w roku 2010, Paryż jest najdroższym miastem, w pod względem utrzymania.