Gospodarka Madrytu

przez | 21 listopada 2015

Madryt jest głównym ośrodkiem międzynarodowego biznesu i handlu. Jest to jedno z największych w Europie centrów finansowych i największy w Hiszpanii.

W okresie od 1992 do 2006 roku, Madryt odnotował bardzo znaczący wzrost w sektorze usług. Znaczenie lotniska Barajas do gospodarki miasta jest znaczne. Budowy mieszkań i robót publicznych, stanowił główny filar prosperowania gospodarki do 2006 roku. Jak Hiszpania stała się politycznie zdecentralizowana, Madryt podjął próbę zmniejszenia profili administracyjnych w porównaniu z resztą państwa hiszpańskiego.

Produkt Krajowy Brutto miasta Madryt wynosi 130,067 miliardów €, co przekłada się na PKB na jedną osobę wynoszące 40.024 € (57.641 dolarów). Jest to 69% więcej niż wynosi średni PKB na jednego człowieka w kraju. Jest to również 76% więcej niż obywateli pozostałych krajów Unii Europejskiej. W porównaniu do pozostałej części regionu, Madryt jest również znacznie bogatszy. Szybki wzrost – szczególnie w 1990 roku – Madrytu spowodował jego wysunięcie się do czołówki najbogatszych miast europejskich, co nadal się utrzymuje.