Madryt

przez | 21 listopada 2015

Madryt jest największym miastem, a zarazem stolicą Hiszpanii, a znajduje się u podnóża Sierra de Guadarrama na Wyżynie Kastylijskiej w środkowej części kraju.
Obszar administracyjny Madrytu osiąga powierzchnię 607 kilometrów kwadratowych, a zamieszkany jest przez 3,25 miliona ludzi. Madryt jest również stolicą regionu autonomicznego, którego powierzchnia wynosi 7993 kilometry kwadratowe i liczy 6,3 miliona mieszkańców.
Madryt jest jednym z najstarszych miast Europy, a jego początki sięgają czasów, gdy istniało Starożytne Cesarstwo Rzymskie. Wówczas, w II wieku przed naszą erą, została założona pierwsza osada nad rzeką Manzanares. Mimo to, pierwsza wzmianka o stolicy Hiszpanii pochodzi dopiero z X wieku.
Wokół miasta rozciąga się szereg miast. Są one w pewien sposób uzależnione od Madrytu. Według projektu AUDES5, pochodzącego z 2005 roku, metropolia madrycka oprócz samej stolicy, skupia czterdzieści miejscowości znajdujących się w sąsiedztwie stolicy. Aglomeracja stanowi największą w Hiszpanii, natomiast na polu Unii Europejskiej plasuje się na trzeciej pozycji.
Madryt znany jest na całym świecie również z powodu jednego z najlepszych klubów piłkarskich świata, Realu Madryt oraz jego stadionu, Estadio Santiago Bernabeu, który mieści ponad 80 tysięcy ludzi.