Madryt

By | 21 listopada 2015

Madryt jest największym miastem, a zarazem stolicą Hiszpanii, a znajduje się u podnóża Sierra de Guadarrama na Wyżynie Kastylijskiej w środkowej części kraju.
Obszar administracyjny Madrytu osiąga powierzchnię 607 kilometrów kwadratowych, a zamieszkany jest przez 3,25 miliona ludzi. Madryt jest również stolicą regionu autonomicznego, którego powierzchnia wynosi 7993 kilometry kwadratowe i liczy 6,3 miliona mieszkańców.
Madryt jest jednym z najstarszych miast Europy, a jego początki sięgają czasów, gdy istniało Starożytne Cesarstwo Rzymskie. Wówczas, w II wieku przed naszą erą, została założona pierwsza osada nad rzeką Manzanares. Mimo to, pierwsza wzmianka o stolicy Hiszpanii pochodzi dopiero z X wieku.
Wokół miasta rozciąga się szereg miast. Są one w pewien sposób uzależnione od Madrytu. Według projektu AUDES5, pochodzącego z 2005 roku, metropolia madrycka oprócz samej stolicy, skupia czterdzieści miejscowości znajdujących się w sąsiedztwie stolicy. Aglomeracja stanowi największą w Hiszpanii, natomiast na polu Unii Europejskiej plasuje się na trzeciej pozycji.
Madryt znany jest na całym świecie również z powodu jednego z najlepszych klubów piłkarskich świata, Realu Madryt oraz jego stadionu, Estadio Santiago Bernabeu, który mieści ponad 80 tysięcy ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *