Kolej w Londynie

przez | 21 listopada 2015

London Underground, również nazywane słowem Tube, które pierwotnie odnosiło się do linii położonych pod ziemią. Jest jednym z najstarszych, najdłuższych i najbardziej rozległych sieci metra na świecie. Pochodzi z 1863 roku. System obsługuje 270 stacji i powstał z kilku firm prywatnych, w tym pierwszej na świecie linii elektrycznych metra: City i South London Railway.
Sieć ta obsługuje ponad trzy miliony przejazdów na dobę, ponad miliard podróżnych każdego roku. Obecnie trwają prace remontowo-modernizacyjne, na które planuje się wydać około 10 miliardów EURO. Związane jest to z organizacją Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. London został wyróżniony jako miasto posiadające najlepszy system komunikacji miejskiej. Docklands Light Railway, która została otwarta w 1987 roku, to lokalny system komunikacji, mniejszy i lżejszy od Underground, a obsługuje on region Docklands oraz Greenwich.
Istnieje wiele naziemnych sieci kolei podmiejskich, szczególnie w południowym Londynie, który ma mniej linii metra. Londyn jest stolicą najbardziej ruchliwych stacji w Wielkiej Brytanii – Waterloo z ponad 184 milionami osób korzystających z kompleksu stacji (w tym East Waterloo Station) każdego roku. Stąd odchodzą pociągi obsługujące południowo-wschodni i południowo-zachodni Londyn, a także część południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Anglii . Większość linii kolejowych kończy swój bieg wokół centrum Londynu.