Londyn

przez | 21 listopada 2015

Londyn jest miastem, które położone jest w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii nad Tamizą. Jest on stolicą państwa oraz Anglii. W rankingu największych stolic europejskich, Londyn zajmuje II miejsce, zaraz za Moskwą oraz przed Paryżem. W skali samego miasta, jak i olbrzymiej aglomeracji, jest on również jednym z największych miast świata. W Greater London, w 2006 roku mieszkało ponad 8,2 miliona ludzi. Cała aglomeracja jest zamieszkana przez 20 milionów mieszkańców, a ciągnie się od Tonbrigde znajdującego się na południowych wschodzie, aż do Windsor, który mieści się na północnym zachodzie.
Od 2006 roku Londyn jest największym centrum finansowym świata, po wyprzedzeniu Nowego Jorku. W samym Londynie znajduje się kilkaset banków, największa z europejskich giełd, a trzecia na świecie oraz olbrzymia ilość towarzystw ubezpieczeniowych czy inwestycyjnych.
Rocznie miasto odwiedzane jest przez około 30 milionów mieszkańców, a dzieje się tak za sprawą olbrzymiej ilości zabytków. Większość londyńskich muzeów dostępna jest dla odwiedzających za darmo. Szczególnie dotyczy to największego muzeum, British Museum.
Miasto podzielone jest na 32 dzielnice oraz jedną, autonomicznej, której nazwa brzmi City.
Powstanie miasta datowane jest na I wiek naszej ery.