Centrala Handlu Zagranicznego

przez | 21 listopada 2015

Centrala Handlu Zagranicznego mieści się w kompleksie dwóch wieżowców, które powstały w 1976 roku w Łodzi, w bliskim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna. Oba budynki mierzą po 68 metrów wysokości, a jeśli dodać znajdujące się na ich dachach anteny, wysokość ta zwiększa się do 90 metrów w przypadku obu budynków. Każdy z budynków liczy po 20 kondygnacji, w tym jedna jest podziemna. 16 kondygnacji naziemnych jest użytkowych, a trzy są kondygnacjami technicznymi. Budynki powstały dla firm bardzo dobrze prosperujących w przemyśle tekstylnych, jednak po kryzysie na tym rynku, wieżowce zaczęto wynajmować innym firmom.
Kompleks posiada również charakter konferencyjny. Do wykorzystania oddane są dwie sale konferencyjne: mniejsza przeznaczona dla 80 osób oraz większa, która posiada scenę, może pomieścić do 250 osób. Remonty wnętrz obu wieżowców zostały przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych.
Ostatniego dnia czerwca 2008 roku, jeden z budynków przeszedł do rąk gminy Łódź, gdzie znajdują się poszczególne wydziały Urzędu Miasta. Część budynku jest również zajęta przez Urząd Marszałkowski. Planowane jest również powstanie siedziby policji oraz służb kryzysowych, które mają się mieścić w na działce przy wieżowcu.
W planach jest remont budynku, który zakłada modernizację wnętrz poprzez wymianę instalacji wodnych i elektrycznych, wind, okien oraz remont elewacji.
Charakterystyczne ułożenie i kształt obu wież przywodzi na myśl bliźniacze wieże World Trade Center.