Budynek Marszałkowski

przez | 21 listopada 2015

Gmach Urzędu Marszałkowskiego województwa łódzkiego, jest pierwszym wieżowcem, jaki powstał w obecnym centrum Łodzi. Budowa budynku rozpoczęła się już w latach sześćdziesiątych XX wieku, lecz ukończony został na początku kolejnej dekady.
Budynek ulokowany jest przy alei Piłsudskiego 8 w bliskim sąsiedztwie głównej arterii miasta – trasie W-Z. powstał on jeszcze przed powstaniem trasy. Budynek liczy 17 kondygnacji, których wysokość wynosi 62 metry. Wśród kondygnacji, 16 jest zagospodarowanych, a jedna jest kondygnacją techniczną.
Obok niego w roku 1972 powstał bliźniak, który jest Centralnym Domem Maklerskim Pekao S. A. budynki oferują po około 9 tysięcy metrów kwadratowych każdy.
Na początku swojego istnienia, budynek był własnością Centrum Badań i Promocji Biznesu „Ekorno”. W 2002 roku województwo otrzymało go w formie darowizny i stworzono w nim Urząd Marszałkowski.
Po roku w budynku przeprowadzono gruntowną modernizację. Zmieniona została na całkowicie nową elewacja, dzięki której posiada on znacznie bardziej nowoczesny wygląd. Dokonano również ocieplenia budynku i wymieniono ślusarkę okienną.