Altus

przez | 21 listopada 2015

Katowice, stolica województwa śląskiego, może pochwalić się drugim, co do wielkości budynkiem w Polsce, który został wybudowany poza Warszawą. Altus, bo o nim właśnie mowa, mieści się w Katowicach przy ulicy Uniwersyteckiej 13, na wprost Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Budowany był w latach 2001 do 2003. Budową zajęła się firma Mostostal Zabrze Holding S.A.
Budynek posiada 30 kondygnacji znajdujących się nad ziemią. Jego wysokość wynosi 125 metrów. Altus udostępnia ponad 68,8 tysiąca metrów kwadratowych.
Budynek tworzą połączone ze sobą trzy bryły, których elementem wspólnym jest atrium, które rozciąga się na wysokość czterech kondygnacji.
W budynku dostępne jest dziesięć sal Centrum Filmowego Helios, Qubus Hotel Prestig odznaczający się pięcioma gwiazdkami i oferujący ponad 100 pokoi i apartamentów, należące do hotelu kasyno, klub fitness, a także biura klasy A, restauracje oraz kawiarnie. Podziemny parking jest w stanie pomieścić 560 samochodów.
Budynek jest wyposażony w inteligentny system zarządzania, o czym świadczy zastosowanie między innymi Building Management System. Komunikacja wewnątrz budynku przebiega bardzo szybko, co zapewnia 18 wind.