Katowice

przez | 21 listopada 2015

Katowice są miastem położonym w południowej Polsce. Są one stolicą województwa śląskiego, kiedyś autonomicznego województwa śląskiego. Jest to także główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Liczba mieszkańców, wynosząca 308 724 umieszcza miasto na dziesiątej pozycji w rankingu polskich miast pod względem ilości mieszkańców. Pod względem powierzchni, Katowice zajmują jedenastą pozycję – ich powierzchnia ma metraż 165 kilometrów kwadratowych.
Katowice są w centrum największej polskiej konurbacji, która liczy 2,8 miliona mieszkańców. Z powodu braku wyraźnie dominującego miasta, nie można mówić o aglomeracji w sensie teoretycznym. Region te miał swój rozwój głównie w XIX wieku, kiedy to nastała złota era górnictwa oraz hutnictwa. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczęły się plany metropolizacji regionu katowickiego.
Obecnie przygotowywany jest olbrzymi program rewitalizacji i przebudowy centrum miasta. Planowane jest przebudowanie Rynku oraz przylegających do niego ulic, a także jednej z głównych alei, Alei Korfantego. Dodatkowo, rewitalizacji ulegają również osiedle Tysiąclecia, Spodek oraz inne charakterystyczne dla Katowic obiekty.
Bardzo zaawansowane stadium prac jest w budowie Silesia Towers, dwóch wież, które mają stanąć w centrum Katowic i łączyć się z jednym z największych centrów handlowych w Polsce – Silesia City Center.