Zabytki

przez | 21 listopada 2015

Dublin jest niezwykle atrakcyjnym miastem pod względem turystycznym. Znajduje się tutaj stosunkowo niewiele zabytków pochodzących sprzed XVII wieku, gdyż olbrzymi rozwój w XVIII wieku zniszczył wiele budynków.
Wśród istniejących do tej pory zabytków warto wymienić Zamek Dubliński wybudowany przez Normanów. Wcześniej na jego miejscu mieściła się warownia Wikingów. W najbliższym sąsiedztwie zamku znaleźć można katedrę Christchurch, która pochodzi z 1172 roku. Również one stanęła w miejscu, gdzie wcześniej mieściła się budowla Wikingów – katedra. Inna katedrą mieszczącą się w Dublinie, jest Katdera Świętego Patryka, który jest patronem Irlandii. Obie katedry są własnością Kościoła Irlandii.
Do innych, wartych obejrzenia obiektów w Dublinie zaliczyć można kościół św. Audoena pochodzący z XII wieku, Kilmainham Hospital, który został zbudowany na wzór paryskiego Hotelu Inwalidów. Najstarsza uczelnia kraju, zbudowana w 1591 roku, nosi nazwę Kolegium Świętej Trójcy (Trinity College). Uczelnia ta znana jest, gdyż jako pierwsza w Europie przyznawała stopnie naukowe kobietom. Warty również obejrzenia jest Bank of Ireland, w którym kiedyś mieścił się parlament.