Dzielnice Dublina

przez | 21 listopada 2015

Dublin podzielony został na strefy pocztowe. Na początku istnienia tego systemu, numer początkowy strefy odpowiadał odległości od centrum miasta. Zasada ta została naruszona w ostatnich latach, kiedy nastąpił olbrzymi rozwój miasta. Nie zmienia to jednak faktu, że numery najniższe oznaczają dzielnice, będące w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta.
Za centrum miasta uważane są okolice O’Connel’s i IFSC, które mieszczą się na wschodzie miasta. W związku z tym wyższe numery są zlokalizowane w zachodniej części miasta. Istnieją jednak nieznaczne wyjątki od tej reguły.
Inną zasadą przyznawania numerów pocztowych jest podział na liczby parzyste przydzielane dzielnicom Southside, a nieparzyste dzielnicom Northside. Warto zwrócić uwagę, iż dzielnice mieszczące się na terenie Southside, czyli na południe od Liffey, są uznawane za znacznie bardziej ekskluzywne i bogatsze niż dzielnice mieszczące się na północ od rzeki. Widoczne jest to szczególnie w architekturze, statusie społecznym mieszkańców oraz cenach wynajmu mieszkań. Dzielnice północne są uważane za mniej bezpieczne.