Amsterdam

przez | 21 listopada 2015

Amsterdam to stolica i największe miasto w Holandii , położone w prowincji w Północnej Holandii , w zachodniej części kraju. Miasto miało populację (łącznie z przedmieściami) wynoszącą 1,36 miliona ludzi w dniu 1 stycznia 2008 r.. Obszar aglomeracyjny obejmujący północną część Randstad, stanowi szósty co do wielkości obszar metropolitalny w Europie, z liczbą ludności wynoszącą około 6,7 miliona.
Jej nazwa pochodzi od Amstellerdam, na co wskazują zapory na rzece Amstel . Malutka wioska rybacka rozrosła się do jednego z najważniejszych portów na świecie. Miało to miejsce w czasie Holenderskiego Złotego wieku, w czasie rozrostu handlu. W tym czasie miasto było wiodącym centrum finansów i diamentów . W XIX i XX wieku, miasto się znacznie rozrosło i powstało wiele nowych dzielnic, a także powstały okazałe przedmieścia.
Miasto jest finansową i kulturalną stolicą Holandii. W mieście swoje siedziby mają duże holenderskie instytucje oraz wiele największych koncernów świata, takich jak Philips, ING. Amsterdam Stock Exchange jest najstarszą giełdą świata i jet jednym z najważniejszych zabytków w Amsterdamie. Znaleźć tu można również wiele historycznych kanałów, Muzeum Van Gogha czy Anne Frank House. Amsterdam znany jest również z powodu dzielnicy czerwonych latani oraz kawiarni w legalnie sprzedawanymi konopiami.