Wrocław Główny

przez | 22 listopada 2015

Dworzec Wrocław Główny jest największym dworcem kolejowym znajdującym się w tym mieście. Jego historia sięga 1855 roku, gdy rozpoczęła się jego budowa. Początkowo znajdował się na skraju miasta, jednak wraz z rozrostem i rozwojem Wrocławia, jego położenie się zmieniło. Dzięki temu wychodząc z pociągu we Wrocławiu, można cieszyć się pobytem w centrum miasta. W okolicach dworca znajduje się postój taksówek oraz autobusów, co pozwala na szybką komunikację w głąb miasta.
W I połowie roku 2010 ma rozpocząć się kapitalny remont dworca. Jest to ściśle związane z organizacją przez Wrocław Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.
Wrocław, jako jedyne miasto w Europie, posiada swoje własne kino dworcowe, które działa aktualnie pod nadzorem Akademickich Centrów Filmowych.
Jest to również dworzec, na którym zobaczyć można płytę pamiątkową odsłoniętą przez sławnego reżysera, Andrzeja Wajdę. Upamiętnia ona tragiczną śmierć pod kołami pociągu aktora Zbigniewa Cybulskiego, który wracając z planu zdjęciowego, próbował wskoczyć do ruszającego pociągu. Miało to miejsce 8 stycznia 1967 roku.