Ruch kolejowy

przez | 22 listopada 2015

Stacja kolejowa Warszawa Wschodnia obsługuje pociągi, które jednocześnie przejeżdżają na swojej trasie przez Warszawę Centralną oraz Warszawę Zachodnią. Zmierzają one na południe, zachód oraz północny zachód Polski. Obsługiwane są tam również pociągi jadące na Śląsk czy do naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec. Wyprawiane są tu również pociągi, które jadą z Warszawy Zachodniej w kierunkach wschodnich i północnych oraz w kierunku naszych wschodnich sąsiadów – Białorusi. Stacja ta stanowi stację przelotową dla pociągów tranzytowych, które przejeżdżają na swojej trasie przez stolicę Polski.
Pociągi, które zmierzają od Lublina w stronę Trójmiasta na Dworcu Wschodnim zmieniają kierunek swojej jazdy, a co za tym idzie – nie przejeżdżają już przez żadne inne dworce znajdujące się w Warszawie.
Dworzec ten obsługuje również pociągi należące do Kolei Mazowieckich (kolej podmiejska) oraz SKM Warszawa.
Pociągi towarowe z reguły omijają Warszawę Wschodnią kierując się przez stację Warszawa Gdańska. Dotyczy to jedynie krańca linii średnicowej. Na wschód od części pasażerskiej stacji znajduje się duża stacja towarowa, która jest stacją rozrządową. Figuruje ona jako Warszawa Wschodnia Towarowa. (również czasami można spotkać się z nazewnictwem Warszawa Wschodnia Rozrządowa).