Historia Warszawy Wschodniej

By | 22 listopada 2015

Budowa Dworca Wschodniego było ściśle powiązane z budową Kolei Warszawsko – Terespolskiej. W jej ramach oddano do użytku Dworzec Terespolski w 1866 roku. Nazywano go również Dworcem Brzeskim. Znajdował się on w połowie drogi pomiędzy obecnym dworcem a ulicą Targową. Jest to jeden z tych nielicznych dworców warszawskich, który uniknął zniszczenia w 1915 roku, gdy wycofywało się wojsko rosyjskie.
W 1919 roku rozpoczęła się przebudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego, a co za tym idzie, przebudowano dworzec na czołowo-przelotowy. W roku 1933 stał się on elementem warszawskiej linii średnicowej.
Z początkiem II wojny światowej, dworzec był niejednokrotnie bombardowany. Pomocy rannym i ewakuującym się osobom udzielały harcerki i uczennice szkół znajdujących się w Warszawie. Część z nich została zamordowana podczas ataku bombowego 5 wrześnie 1939 roku. Ku ich pamięci ustawiony został głaz, który znajduje się naprzeciwko wejścia od strony Kijowskiej.
W 1944 roku gmach dworca został bardzo poważnie zniszczony. Po zakończeniu wojny jego funkcje zostały rozdzielone pomiędzy pomniejsze prowizoryczne dworce, których zespół nazywany był poważnie na wyrost Dworcem Wschodnim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *