O Dworcu Centralnym

przez | 22 listopada 2015

Dworzec jest centralnym punktem warszawskiej linii średnicowej. Jego połączenie tunelem z dworcem Warszawa Śródmieście umożliwia szybką komunikację obsługującymi go pociagami podmiejskimi i innych spółek, m.in. Kolei Mazowieckich czy Szybkiej Kolei Miejskiej. Kolejnym połączeniem jest tunel prowadzący do Warszawy Śródmieście WKD, co jest ostatnim przystankiem Warszawskiej Kolei Dojazdowej.
Od 2007 roku w bliskim sąsiedztwie dworca znajduje się centrum handlowe, Złote Tarasy. Najwyższa część kompleksu góruje ponad dworcem. Dzięki takiemu ulokowaniu centrum handlowego, miejsce to jest obecnie jednym z najważniejszych punktów w warszawskiej komunikacji miejskiej.
Dworzec Centralny obejmuje swoim zasięgiem 4 przystanki tramwajowe oraz 16 przystanków autobusowych, które zlokalizowane są w każdej ze stron dworca.
Budynek, w którym znajduje się hala główna dworca, nie obejmuje swoim zasięgiem części peronów znajdujących się pod ziemią. Niektóre z nich rozciągają się jeszcze za ulicą Emilii Plater.