Funkcjonalność dworca

przez | 22 listopada 2015

Jak na owe czasy, budynkowi nowego dworca przypisywano wiele walorów estetyczny, jak i funkcjonalnych. Nadano mu nawet tytuł najnowocześniejszego dworca w Europie, co jednak było stwierdzeniem na wyrost propagandy.
Główna hala została wykonana ze stali i szkła. Budynek wyposażony został w sprowadzone ze Szwajcarii drzwi automatyczne oraz elewacje z blachy. Schody ruchome wyprodukowano we Francji oraz Brukseli. Włochy umożliwiły zamontowanie elektronicznych zegarów.
Różnica kondygnacji pomiędzy halą główną a peronami wynosi 2 piętra. Pomimo zastosowania ruchomych chodników czy schodów, często są one wyłączane z powodów technicznych, co uniemożliwia swobodną komunikację. Winda znajdująca się w budynku dworca, jest przeznaczona wyłącznie dla pracowników kolei. Nie brano wówczas pod uwagę sytuacji osób niepełnosprawnych, dla których przejście na perony czy do wyjść może być bardzo kłopotliwe. Dodatkowo na peronach panuje bardzo złe oświetlenie, które sprawia, że część peronów ukryta jest w mroku.