Skład dworca

przez | 22 listopada 2015

Ogólnie rzec biorąc, budynek dworca głównego w Katowicach składa się z hali dworcowej, peronów i przejść podziemnych prowadzących na perony oraz do wyjść.
Niestety, przez długi brak remontów i gruntownego czyszczenia, budynek stracił swój blask, jakim odznaczał się w latach 70 i 80 XX wieku.
Mimo upływu lat, oko wciąż przyciągane jest przez 16 ślicznych kielichów, które stanowią część fasady oraz podtrzymują strop hali głównej. Dodatki w postaci kosmicznie wyglądających lamp zewnętrznych sprawią wrażenie, jakby całość miała się zaraz wznieść w przestrzeń, niczym olbrzymi statek Obcych.
Wrażenie niestety zepsute jest przez stragany poustawiane w hali głównej oraz na zewnątrz budynku. Dodatkowo, dworzec zyskał niechlubną chwałę w Polsce przez olbrzymią ilość osób bezdomnych, narkomanów oraz alkoholików, przez których podróżni nie czują się zbyt bezpiecznie.
Pomimo dużego zaniedbania obiekt ten jest idealnym przykładem nurtu brutalizmu, jaki miejsce miał w architekturze. Dodatkowo budynek zyskał uznanie wśród architektów innych krajów Europy Zachodniej, jak również zza Oceanu Atlantyckiego. Przy okazji powstania kwestii wyburzenia dworca, ujawniła się olbrzymia liczba ludzi, którzy sprzeciwili się temu działaniu.