Nowoczesny dworzec

przez | 22 listopada 2015

W 2008 roku głośno się zrobiło o przebudowie dworca głównego w Katowicach. Stało się tak głównie za sprawą możliwości, by mecze Euro 2012 odbyły się w sąsiednim Chorzowie. PKP Spółka Akcyjna ogłosiła przetarg na różne koncepcje związane z przebudową dworca.
W drodze negocjacji, w 2009 roku wybrano firmę Neinver Polska, której projekt najbardziej przypadł do gustu, a skupia się nie tylko na samym dworcu kolejowym, ale także autobusowym, znajdującym się na wprost wejść do budynku dworca.
Wybrany projekt zakłada, aby na miejscu dworca autobusowego zbudować galerię handlową. W jej piwnicach, na poziomie -1 znajdowałby się wówczas dworzec autobusowy. Poniżej, na poziomie -2 powstałby parking dla 1 200 samochodów.
Projekt zakłada remont i modernizację istniejącej hali dworca z zachowaniem sławnych kielichów, które dodają dworcowi pewnego charakteru. Zostaną one bardziej wyeksponowane. Całość będzie umieszczona na jednym poziomie, na którym znajdować się będą kasy, informacja, poczekalnie dla osób oczekujących na pociąg. Dodatkowo wykorzystane mają zostać ruchome schody oraz windy, których teraz brakuje na dworcu, co bardzo utrudnia podróż osobom niepełnosprawnym.