Historia dworca

przez | 22 listopada 2015

Obecny budynek dworca został skończony w 1972 roku, chociaż prace wstępne zaczęły się już w latach 50 XX wieku. Były to decyzja o budowie dworca oraz zorganizowanie konkursu na budowę, którego finał miał miejsce w 1959 roku.
Zwycięskim projektem została praca wykonana przez tzw. „Tygrysów”, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego oraz Eugeniusza Wierzbickiego.
Wcześniej pasażerowie odprawiani byli w tak zwanym starym dworcu, który mieści się nieopodal obecnego dworca. Został on zamknięty wraz z zakończeniem budowy nowego dworca. Był on po prostu za mały, by mógł obsłużyć taką ilość podróżujących, a warto zwrócić uwagę ze w tych latach kolej nie narzekała na brak pasażerów.
Stary dworzec został wybudowany w XIX wieku i mieści się przy ulicy Dworcowej. Do momentu zakończenia II wojny światowej świetnie spełniał swoją rolę i był to najważniejszy obiekt kolejowy na terenie Śląska.
W tym roku ma zacząć się przebudowa dworca. Firma Neinver Polska, która wygrała konkurs przetargowy, stworzy na terenie dworca kolejowego oraz dworca komunikacji miejskiej galerię handlową, w piwnicach której mieścić się będą perony autobusowe, a na powierzchni mają być wyjścia na perony kolejowe.