Budynek dworca

przez | 22 listopada 2015

Budynek aktualnego dworca kolejowego w Katowicach został skończony w 1972 roku, po tym jak w 1959 konkurs na najlepszy projekt wygrało trzech projektantów. Projektantami tymi byli Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński oraz Eugeniusz Wierzbicki. Są oni znani również z takich projektów, jak: ośrodek „Orbis” w Łebie, Pawilon kolejowy przy pl. Andrzeja w Katowicach czy projektu Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.
Konkurs na nowy budynek dworca zorganizowany został, gdyż stary dworzec był zbyt mały i nie posiadał odpowiedniej przepustowości na obsługę olbrzymiej ilości pasażerów.
Budynek dworca jest jednym z najlepszych przykładów w Polsce nurtu brutalizmu, który wystąpił w architekturze. Na całym świecie znany jest głównie z powodu użycia betonowych „kielichów”, których zadaniem jest podtrzymywanie stropu dworca. Autorem tej konstrukcji jest W. Zalewski.
Na 140 metrach długości i 53 metrach szerokości mieszczą są sklepiki, kawiarnie, bary typu fast food. Korzystając z mostu wychodzące przy głównych wyjściach, bardzo szybko można się znaleźć na dworcu autobusowym, z którego dojechać można w prawie każde miejsce aglomeracji śląskiej. Zamiast wychodzić na teren dworca autobusowego, można przejść na główny deptak Katowic, jakim jest ulica Stawowa. Wzdłuż niej znaleźć można dużą liczbę barów, pubów, kawiarni, restauracji czy markowych sklepów z odzieżą.