Gdynia Główna

przez | 22 listopada 2015

Do niedawna, każdy znał ten dworzec pod nazwą Gdynia Główna Osobowa. Pomimo zmiany nazwy, wiele osób wciąż go w ten sposób nazywa. Jest to jeden z największych dworców kolejowych w Polsce, a dodatkowo posiada kategorię A przyznaną przez Polskie Koleje Państwowe.
Pierwszy budynek powstawał w latach 1923-1926, a jego konstruktorem był Romuald Miller. Z powodu olbrzymich zniszczeń, jakie przyniosła II wojna światowa, budynek został odbudowany w latach pięćdziesiątych, natomiast jego kolejnym projektantem był profesor Wacław Tomaszewski.
Wychodząc z dworca podróżni w szybki sposób dostają się na pętlę trolejbusową oraz dworzec autobusowy, które znajdują się tuż obok budynku dworca. W okresie letnim wychodząc z pociągu można od razu wsiąść do bezpłatnego autobusu i następnie udać się tramwajem wodnym na Hel lub do Jastarni.
Obecnie dworzec ten jest zmorą podróżnych, którzy podróżują od strony Warszawy. Wielki remont, jaki ma miejsce na dworcu utrudnia komunikację, a wymiana torów dojazdowych do Gdyni Głównej powoduje wydłużenie się podróży nawet do 6 godzin.