Dworce kolejowe w Polsce

By | 22 listopada 2015

Dworce kolejowe, w latach świetności kolei, przeżywały olbrzymi rozkwit. Życie wielu ludzi uzależnione było właśnie od kolei. Działo się tak z różnych powodów, głównie z powodu dojazdu do pracy oraz do domu z pracy.
W ówczesnym czasie dworce odznaczały się pięknym wyglądem, czystością, zachwycały architekturą. Jednak jak to wygląda dzisiaj?
W obecnych czasach, gdy życie rządzi komunikacja samochodowa, ludzie wciąż używają kolei do dojazdów na uczelnie czy do pracy. W dużych miastach ciekawie rozwinięta jest kolej podmiejska, która pozwala na szybkie dotarcie do pracy bez konieczności wsiadania do autobusów, które są załadowane do granic możliwości. W pociągu natomiast można usiąść, nie trzeba marznąć w okresie zimowym. W okresie letnim, wiele młodych osób jeździ pociągami nad morze czy w góry. Głównie z powodu niskiej ceny biletów.
Jednak sam moment oczekiwania na pociąg czy przejście przez dworzec nie należy obecnie do przyjemności, głównie z powodu zaniedbanych dworców, na których roi się od osób bezdomnych. Aktualnie Polskie Koleje Państwowe wzięły się za remonty największych i najważniejszych dworców kolejowych w Polsce. Głównie w miastach, które będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.
Pomimo zaniedbania budynków dworców, warto jednak poznać ich historię, jak służyły ludności, jak powstawały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *