Dworce kolejowe w Polsce

przez | 22 listopada 2015

Dworce kolejowe, w latach świetności kolei, przeżywały olbrzymi rozkwit. Życie wielu ludzi uzależnione było właśnie od kolei. Działo się tak z różnych powodów, głównie z powodu dojazdu do pracy oraz do domu z pracy.
W ówczesnym czasie dworce odznaczały się pięknym wyglądem, czystością, zachwycały architekturą. Jednak jak to wygląda dzisiaj?
W obecnych czasach, gdy życie rządzi komunikacja samochodowa, ludzie wciąż używają kolei do dojazdów na uczelnie czy do pracy. W dużych miastach ciekawie rozwinięta jest kolej podmiejska, która pozwala na szybkie dotarcie do pracy bez konieczności wsiadania do autobusów, które są załadowane do granic możliwości. W pociągu natomiast można usiąść, nie trzeba marznąć w okresie zimowym. W okresie letnim, wiele młodych osób jeździ pociągami nad morze czy w góry. Głównie z powodu niskiej ceny biletów.
Jednak sam moment oczekiwania na pociąg czy przejście przez dworzec nie należy obecnie do przyjemności, głównie z powodu zaniedbanych dworców, na których roi się od osób bezdomnych. Aktualnie Polskie Koleje Państwowe wzięły się za remonty największych i najważniejszych dworców kolejowych w Polsce. Głównie w miastach, które będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.
Pomimo zaniedbania budynków dworców, warto jednak poznać ich historię, jak służyły ludności, jak powstawały.